ödenebilir – Kariyer Fikirleri

Yıllık izine giden işçiye yemek ücreti ödenebilir mi? Kamu sektörü çalışanları

Yargıtay Yargıtay, yıllık izinde olan işçiye yemek yardımı ödenmesinin kamu zararı olacağına karar verdi. Sayıştay Dergisi’nin 124 sayılı son sayısında yayımlanan Temyiz Kurulu kararında; Yemek parasının toplu sözleşmede ‘fiili çalışma günü’ hükmüne tabi olmasına rağmen, uygulamada yıllık izin kullanan işçilere de yemek parası ödendiği belirtilmiştir. Vaka Değerlendirme, Sayıştay Yargıtay, 01.12.2019. 2021 tarih ve 50051 sayılı …

Devamını Oku

İşçiye doğum izni ücreti ödenebilir mi? kamu sektörü çalışanları

İş kanununda çalışan anneler için birçok pozitif ayrımcı hüküm bulunmaktadır. İşçiler için bu haklardan biri de emzirme iznidir. çalışan anne; Çocuğun bir yaşına gelene kadar günde 1,5 saat emzirme izni hakkı vardır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesinde bu konuya şöyle değinilmiştir: “İşçilerin bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için bir buçuk saat emzirmelerine izin verilir. …

Devamını Oku

Sayıştay’dan önemli karar! Yıllık izinli çalışana yemek ücreti ödenebilir mi? kamu sektörü çalışanları

Yargıtay Temyiz Kurulu, yıllık izinde olan bir çalışana yemek parası ödenmesinin kamu zararı olacağına karar verdi. Sayıştay Dergisi 124 sayılı son sayısında yayınlanan Temyiz Kurulu kararında; Yemek ödeneğinin toplu sözleşmede “fiili çalışma günleri” maddesine tabi olmasına rağmen uygulamada yıllık izinli çalışanlara da yemek ödeneği ödendiği belirtildi. Davayı değerlendirmek için Yargıtay, 01.12.2021 tarih ve 50051 sayılı …

Devamını Oku